لاوین هیر

دلایل مختلف ایجاد موخوره

موخوره شایع ترین مشکل و ضایعه مو می باشد که تمامی افراد در هر سنی می توانند با آن مواجه شوند، گاهی برای خلاص شدن از موخوره کوتاه کردن آن کافی است و گاهی هم باید بیشتر برای آن زمان بگذارید. در ادامه با توضیح اینکه موخوره چیست به دلایل مختلف ایجاد آن خواهیم رسید.

 

موخوره چیست؟

موخوره به عارضه ای گفته می شود که در آن مو از حالت یک دست و سالم خود به یک یا چند قسمت تقسیم می شود، در این حالت مو شکننده و بد حالت می شود و در اکثر مواقع درخشندگی خود را از دست می دهد.

انواع موخوره شامل:

 1. موخوره تازه

این نوع موخوره تازه متولد شده و اصطلاحا به آن موخوره baby نیز میگویند، این موخوره در همه ی انواع موخوره ها وجود دارد و موخوره ها ابتدا به این شکل ظاهر می شوند.

 1. موخوره معمولی

این موخوره قالبا در اکثر افراد وجود دارد و از نوک مو تا حدودا چند میلی متر بالا تر دو شاخه می شود.

 1. موخوره دوبل

این موخوره شبیه دو کلمه ی انگلیسی Y می باشد. در واقع در صورت مشاهده این موخوره بهتر است هر چه زود تر موهایتان را موخوره گیری کنید تا بیشتر از این به ساختمان موی شما آسیب نرسد.

 1. موخوره پر شده

این موخوره در افرادی که از رنگ و مواد شیمیایی زیاد استفاده می کنند دیده می شود و تقریبا نوعی موخوره پیر است. یعنی موی شما مدت زیادی است که در حال آسیب دیدن است و دارای موخوره می باشد.

 1. موخوره سه شاخه

این مدل موخوره یعنی قسمت های داخلی موی شما قوی است ولی کوتیکول موی شما ضعیف شده و آُیب دیده این مدل مو در اثر رفتار خشن با مو و یا ساییدگی مو ایجاد می شود.

 1. موخوره درختی

این مدل موخوره به این معناست که یک طرف کوتیکول مو کاملا آسیب دیده است. این مدل موخوره شامل موهایی می شود که به صورت مداوم در معرض نور آفتاب هستند.

 1. موخوره مخروطی

این موخوره به این شکل است که  کورتکس مو پیدا شده و بافت بیرونی مو و یا کوتیکول به صورت کامل از بین می رود که معمولا به علت استفاده بیش از حد رنگ موهای شیمیایی به وجود می آید.

 1. موخوره چروک

این نوع موخوره را جدی بگیرید. در اکثر مواقع موخوره های چروک نشانه ی مشکلات درونی است و گاهی به این معناست که باید کمتر از لوازم حرارتی استفاده کنید.

 1. موخوره گره سفید

این نوع موخوره جزء بد ترین نوع موخوره ها است، که تنها به دلیل استفاده از محصولات شیمیایی است.

در واقع اگر تقریبا همه ی این نوع موخوره ها را دارید و یا هر چه موهایتان را کوتاه می کنید باز درگیر میخوره می شوید به احتمال زیاد مشکلات داخلی ای دارید که باید برسی کنید.

دلایل مختلف ایجاد موخوره

ایجاد موخوره دلایل مختلفی دارد، از مشکلات داخلی تا انتخاب نا مناسب شامپو می تواند از دلایل موخوره باشد. در ادامه به شایع ترین دلایل می پردازیم.

 • برخورد خشن با موها

اگر با لطافت با موهایتان رفتار نمی کنید انتظار داشته باشید که موهایتان شکننده شوند و درگیر موخوره باشند خاراندن مداوم سر، کشیدن مو ها، استفاده از شانه های فلزی و پلاستیکی از مثال های رفتار خشن با موها می باشد

 • سشوار کشیدن

سشوار کشیدن یکی از دلایل اصلی موخوره و ریزش مو می باشد. در واقع سشوار کشیدن به صورت مداوم باعث می شود تا موهای شما رطوبت طبیعی خود را از دست بدهد و به مرور زمان باعث ایجاد موخوره و شکننده شدن مو شود. اگر نیاز دارید تا موهایتان را با سشوار خشک کنید و یا موهایتان در حالت نرمال دیر خشک می شود، تلاش کنید باد سشوار را در خنک ترین حالتش بگذارید و سشوار را با فاصله 10 الی 20 سانتی موهایتان قرار دهید.

 • اتو کشیدن

اتو کشیدن همزمان دو آسیب را به مو وارد می کند. اول با وارد کردن درجه حرارت بالا به مو باعث خشکی و سوختن مو ها و دوم کشیدن همزمان مو، باعث آسیب فراوان می شود. اگر واقعا نیاز دارید تا موهایتان را اتو کنید سعی کنید زیاد آن ها را نکشید. قبل از اتوکشی موهایتان با استفاده از روغن های گیاهی و مناسب موهایتان حفاظی برای موهایتان ایجاد کنید تا کمترین آسیب به موهایتان وارد شود. همچنین می توانید از ماسک های محافظ در برابر حرارت نیز استفاده کنید.

 • قرار گرفتن در برابر آلودگی و نور آفتاب

آلودگی ها می توانند شامل دود و گرد و غبار باشند که شدیدا به بافت مو آسیب می رسانند و منافذ باز مو را می بنند و از نفس کشیدن مو جلوگیری می کنند. همچنین اشعه های آفتاب برای موها بسیار مضر هستند و می توانند به بافت مو آسیب زده و سبب موخوره شوند. شما می توانید در هنگام شنا در فضای باز از کلاه استفاده کنید و یا در کل از محصولاتی که محافظ مو هستند استفاده کنید.

 • استفاده از حوله ی نا مناسب

استفاده از حوله های نا مرغوب و خشک کردن موها و پیچاندن مو به دور حوله باعث آسیب دیدن مو می شود. در هنگام خشک کردن مو از پارچه های نخی استفاده کنید و یا اگر از حوله استفاده می کنید، حوله را به روی مو نکشید.

 • رنگ کردن مو

رنگ کردن مو ها یکی از شایع ترین دلایل موخوره می باشد. در کل بهتر اسا بعد از رنگ کردن مو هایتان یک الی دو سانت از موهایتان را کوتاه کنید تا قسمت های ضعیف موهایتان کوتاه شده و باعث افزایش آسیب در قسمت های بالایی موهایتان نشود.

در نهایت

به یاد داشته باشید که موخوره به هیچ عنوان درمان ندارد و هیچ تکنولوژی و یا محصولی نتوانسته تا به کنون یک مویی که به دو الی چند قسمت تقسیم شده را به هم بچسباند. تنها درمان کوتاهی و بهترین راه پیشگیری از گرفتن موخوره می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا