لاوین هیر

ریزش مو

اغلب افراد در طول زندگی خود با ریزش مو به هر شکلی مواجه می شوند. ریزش مو دلایل مختلفی دارد اما مهم ترین و شایع ترین آن مشکلات داخلی بدن است. اگر بخواهیم واقع بین باشیم گاهی ریزش مو کاملا طبیعی است، یعنی مقدار قابل قبولی از مو ها که از 50 الی 100 تار مو در روز میریزند کاملا طبیعی است و به صورت طبیعی به جای این موها موهای جدید رشد می کنند.

زمانی مسئله نگران کننده می شود که این تعداد از حد معمول بیشتر شود و به جای موهای ریخته شده مویی رشد نکند. آن زمان است که باید علت ریزش را تشخیص داده و شروع به درمان آن کنید.

ابتدا باید تشخیص دهید که آیا ریزش موهای شما غیر طبیعی است یا خیر. برای تشخیص این مسئله به چند نکته توجه کنید.

 1. هنگام بستن مو ها

در هنگام بستن و یا باز کردن کش موهایتان توجه کنید که آیا موهایتان ریخته اند؟ به موهایتان دست بکشید و ببینید چه مقدار مویی به دستتان می آید. در این موارد یک الی دو تار مو طبیعی است.

 1. کشیدن مو ها

دقت کنید، زمانی که موهایتان را کمی می کشید موها میریزند و به راحتی کنده می شوند؟ اگر به راحتی موهایتان کنده می شوند این به این معنی است که موهایتان سست شده و در معرض ریزش هستند.

 1. موهای روی بالشت

بعد از اینکه صبح از خواب بیدار شدید به روی بالشت خود نگاه کنید. وجود تعداد زیادی تار مو بر روی بالشت نشان دهنده این است که موهای شما ریزش غیر طبیعی دارد. البته این روش بیشتر مختص افرادی است که موهای کوتاه دارند. چرا که افرادی که موی بلند دارند قالبا موهایشان بر روی بالشت نمیریزد.

 1. شانه کردن

یکی از بهترین روش های تشخیص میزان ریزش، شانه کردن مو هاست. توجه کنید زمانی که موهایتان را شانه می کنید چه مقدار از مو بر روی شانه ی خود مشاهده می کنید؟

بعد از نشخیص اینکه آیا ریزش دارید یا نه، و جوابتان بله بود، باید دلیل و علت آن را بیابید. در ادامه به دلایل ریزش مو می پردازیم.

ریزش مو می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد و شما گاهی برای تشخیص دلیل کافیست نگاهی به سبک زندگی خود بی اندازید و یا گاهی مجبورید آزمایش های متعددی بدهید تا علت مشخص شود.

 1. بارداری

اگر باردار هستید باید این را بدانید که در دوران بارداری هورمون های بدن به شدت تغییر می کنند و به اصطلاح به هم میریزند و این رو شوک جسمانی به مو ها وارد شده و چرخه ی طبیعی زندگی مو ها بهم ریخته و باعث ریزش می شود.

 1. کمبود پروتئین

اگر بدن شما به مقدار کافی پروتئین را دریافت نمی کند باید بدانید که دیر یا زود با ریزش مو مواجه خواهید شد و اگر ریزش مو دارید و با کمبود پروتئین روبرو هستید، همین می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد.

اگر گوشت و لبنیات مصرف نمی کنید حتما به فکر جایگزین کردن سبزیجات و گیاهان به جای آنها باشید.

 1. تغییرات هورمونی

این تغییرات می تواند نتیجه ی یک بیماری و یا مصرف بعضی قرص ها باشد که در نتیجه باعث ریزش مو شوند. در اثر تغییرات هورمونی گیرنده های هورمون مردانه یا همان آندروژن در پوست سر فعال می شود و فولیکول های مو کوچک می شوند و ریزش مو تشدید می یابد.

 1. کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده در گردن ما است که یک ماده هورمونی به نام TH تولید می کند. زمانی که این ماده از حد خودش کمتر تولید شود مشکلاتی را ایجاد می کند. یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو کم کاری تیروئید می باشد.

 1. کمبود آهن

کمبود آهن در اکثر افراد به خصوص بانوان شایع است. زمانی که بدن دریافت آهن کافی را نداشته باشد قادر به تولید هموگلوبین کافی نمی شود و ترمیم سلول های بدن اکسیژن رسانی به پوست و پوست سر به میزان کافی صورت نمی گیرد و در نتیجه مو ها ضعیف شده و میریزند.

 1. کمبود ویتامین B12

کمبود این ویتامین تاثیر زیادی بر روی سلامتی موها و همچنین بدن دارد. این ویتامین به بدن کمک می کند تا هموگلوبین کافی را تولید کند و بسازد پس به شیوه ای به ریزش موها مربوط است.

 1. بیماری های خود ایمنی و یا لوپوس

بیماری لوپوس یک نوع بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به سلول های سالم خود حمله می کند. در این بیماری ممکن است سیستم ایمنی بدن به فولیکول مو ها حمله کند و باعث ریزش مو ها شود.

 1. کاهش وزن

افراد زیادی در تلاش هستند تا وزن خود را به مرحله ی ایده آل خود برسانند و گاهی از رژیم های غذایی نا مناسب و ورزش های سنگین استفاده می کنند و سریعا وزن شان کاهش می یابد. در نتیجه ی این کاهش وزن موها به شدت می ریزند.

موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث ریزش مو می شود. این موارد شامل مصرف دخانیات، مصرف الکل، افسردگی و استرس و بالا رفتن سن هستند.

در نهایت

پیدا کردن دلیل ریزش مو روند درمان را تسریع می بخشد و برای همین باید به آن توجه کنید و همچنین می توانید از پزشک کمک بخواهید و آزمایش های گوناگون برای یافتن علت انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا