لاوین هیر

موخوره چروک

افراد در طول زندگی خود در هر دوره و سنی دچار موخوره می شوند و با کوتاه کردن آن به راحتی درمان می شود و ظاهر مو را بد نشان نمی دهد. اما موخوره چروک بدترین نوع موخوره و عارضه مو است که درمان آن بسیار زمان بر است. موخوره چروک با ایجاد ظاهر وز شادابی مو را از بین می برد و باعث آسیب شدید به مو می شود.

موخوره چروک در واقع باعث نا هموار شدن سطح مو، وز شدگی و شکنندگی مو می شود. این نوع موخوره در واقع به گونه ای باعثش فرسایش مو می شود. در واقع درمان موخوره ی چروک بسیار زمان بر است زیرا یافتن علت آن بسیار مشکل است. همانطور که گفتیم موخوره ی چروک به این شکل است که برخی قسمت های یک تار مو ضخیم و برخی قسمت ها نازک هستند.

همانطور که گفتیم کوتاه کردن راه حل و درمان این موخوره نیست و تنها موخوره ای که با کوتاه کردن درمان نمی شود موخوره ی چروک است. موخوره ی چروک از ریشه به این شکل رشد می کند و فولیکول مو آُسیب دیده و توانایی ساخت یک موی سالم را ندارد. و همچنین موهایی که رشد می کنند هم با یک بافت آسیب دیده و ناقص رشد می کنند.

دلایل ایجاد موخوره ی چروک قالبا مشکلات داخلی هستند و به ندرت پیش می آید که یک عامل خارجی باعث ایجاد این نوع موخوره باشد. از عوامل ایجاد این موخوره می توان به:

  • تغذیه

تغذیه نا مناسب و نا درست باعث مشکلات زیادی می شود که یکی از این مشکلات ایجاد موخوره ی چروک است. مصرف مواد قندی زیاد، ریزه خواری، مصرف روغن های کارخانه ای و فست فود ها می تواند نمونه ای از تغذیه ی نا مناسب باشد.

  • زمینه ی ارثی

اگر از کودکی موهایتان به موخوره ی چروک شباهت دارد و یا از اعضای خانواده تان هم این نوع مو وجود دارد این به این معناست که موهای شما به صورت ارثی به این شکل است و منشا دیگری ندارد. تنها با استفاده از روغن های مناسب می توانید کمی وزی مو ها را کم کنید.

  • تغییرات هورمونی

این تغییرات همواره بر روی سلامت مو و پوست تاثیر می گذارد که یکی از آنها موخوره چروک است. گاهی مشکلات و بیماری های هورمونی می توانند علت این نوع موخوره باشند.

  • عفونت های داخلی

عفونت های داخلی می توانند سبب ایجاد این موخوره باشند. به خصوص افرادی که دچار این موخوره می شوند، دارای عفونت های کلیه و مثانه هستند.

  • از بین رفتن بافت پروتئینی مو

زمانی که مو بافت پروتئینی خود را به دلایل مختلف از دست می دهد این موخوره بروز می دهد و شما باید موی خود را ترمیم کنید.

  • رنگ کردن

با اینکه رنگ کردن یک عامل خارجی است اما اگر شدت سوختگی مو در اثر دکلره و رنگ زیاد باشد این نوع موخوره بروز می دهد.

  • استفاده از اتو و سشوار

اگر زیاد از اتو و سشوار استفاده می کنید و دارای این موخوره هستید بهتر است بدانید که وقت آن رسیده از آنها کمتر استفاده کنید و بیشتر به مراقبت از موهای خود بپردازید.

راه های درمان موخوره چروک

همانطور که گفته شد هیچ راهی برای درمان صد در صد این موخوره در خانه نیست و شما باید به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به آزمایشات و چکاپ ها منشع اصلی یافت شده و درمان صورت بگیرد.

اگر به فکر کم کردن میزان آسیب در خانه هستید می توانید از روش هایی برای این منظور استفاده کنید.

اولین گام توجه به تغذیه و روتین مناسب موی خود باشید، رفتار بهتری با موهایتان داشته باشید و از شامپوهایی که می توانند موها را خشک کنند فاصله بگیرید.

استفاده از روغن هایی که این موخوره را بهبود می بخشند گزینه ی مناسبی است. روغن آووکادو و روغن کنجد می تواند به بهبود این موخوره که در اثر آسیب ها و عوامل خارجی ایجاد شده، کمک کند. حتی این روغن ها می توانند مقداری از آسیب دیدگی موها را که دلیلش عوامل داخلی بوده را بهبود ببخشد اما به صورت کامل نیست.

برای استفاده از این روغن ها می توانید هفته ای یک الی دو بار روغن تراپی کنید. قبل از حمام نوک انگشتان خود را به روغن آغشته کنید و سپس کف سر خود را به صورت کامل ماساژ دهید و مطمئن شوید که تمامی قسمت های کف سر ماساژ داده شده سپس ساقه ی مو ها را به مقدار کمی به روغن آغشته کنید. موهایتان را ببافید و یا از کلاه مخصوص استفاده کنید. سپس بعد از یک ساعت به حمام بروید.

همچنین استفاده از آب برنج در حمام به عنوان ماسک کمی بهبود بخش است. توجه داشته باشید که آب برنجی که استفاده می کنید باید بدون نمک باشد.

در نهایت

راه هایی که گفته شد فقط برای کم کردن میزان آسیب است و درمان قطعی فقط با مراجعه به پزشک و شناخت مشکل اصلی امکان پذیر می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا