لاوین هیر

Ph سر چیست؟

مو چیست ؟ Ph مناسب مو چیست؟ مقیاسی است که توسط آن میتوان خاصیت اسیدی و قلیایی مواد را سنجید. این مقیاس از صفر تا چهارده واحد در نظر گرفته شده است . مقدار زیر هفت به معنی اسیدی بودن و مقدار بالای هفت به معنی قلیایی بودن و عدد هفت معادل ph خنثی است.
داخل بدن ph قلیایی و سطح خارجی بدن دارای ph اسیدی است.اگر بخواهیم جزیی تر بیان کنیم، پ هاش پوست سالم در حدود 4.5 تا 5.5 و پ هاش مو نیز بسته به نژاد و اب و هوا بین 4.5 تا 5.45 متغییراست. ph اسیدی باعث بسته بودن کوتیکول یا سطح کراتینی خارجی مو میشود و موجب میشود سلامتی مو حفظ شود و در ضمن، آسیبهای ناشی از انواع بیماری عفونی و قارچی سطح خارجی پوست و مو به کمترین حد خود میرسد.
این میزان پ هاش مو باعث میشود که لایه های فلس مانند کوتیکول مو از جنس کراتین با فاصله ای مشخص نسبت به هم قرار گیرند که در صورت طبیعی بودن این فاصله در حالت اسیدی،مو براق و زیبا به نظر میرسد.
اما در صورت تغییر ph مو به حالت قلیایی، فاصله فلسهای کراتینی کوتیکول زیاد میشود و مو آمادگی دریافت و از دست دادن مواد را خواهد داشت. یکی از دلایل قلیایی شدن مو، استفاده از موادی مانند پودر دکلره، رنگ موی قلیایی و شامپوی قلیایی است. باقی مواد مربوط به رنگ و مش دارای phاسیدی هستند.( مثل اکسیدان.کراتین.انواع شامپوهای شوینده و ماسکها ورنگهای ژله ای و…)


به طور کل PH از صفر شروع و تا 14 ادامه داره
هرچه به 14 نزدیک شویم قلیایی
به صفر نزدیک شویم اسیدی
سطح خنثی عدد ۷میباشد
هنگامیکه PH مو در دامنه طبیعی و متعادل خود قرار میگیرد کوتیکول‌ها بسته بوده و مو در سلامت کامل به سر میبرد.

زمانیکه PH پوست سر خود را در دامنه نرمال حفظ میکنید، اسیدهای چرب آزاد پوست سر با باکتری‌ها مبارزه میکنند.
اگر این تعادل با محصولات قلیایی یا اسیدی به هم بخورد،کوتیکول باز شده و منجر به بروز مشکلاتی دیگر میشود.


چرا باید در مورد PH پوست سر بدانیم؟
همانطور که قبلا بیان شد درموی سالم با پ هاش مناسب مو، فاصله فلسهای کراتینی کوتیکول ثابت وجهت آنها بسته است. پس در موی ناسالم یا این فاصله کمتر و یا بیشتر است. البته درمورد پ هاش، بیشترآسیب ناشی از زیاد بودن فاصله کوتیکولها را باید در نظر گرفت.
اگر به دلیل آسیبهای فیزیکی یا شیمیایی، فاصله بین کوتیکولها زیاد تر از حد معمول باشد، پ هاش آن بالاتر از حد طبیعی است و ممکن است دیگر اسیدی نباشد.یعنی موی با پراسیتی بالا، پ هاش قلیایی دارد.

راه حل چیست؟
اول اینکه از محصولات کاهنده ph مو، مثل ماسکهای داخل و خارج حمام باید استفاده کرد. در داخل حمام ماسک روی مو مکث داده شود ونیز بطور صد در صد آبکشی نشود.در خارج از حمام نیز هر روز از ماسکهای بدون آبکشی استفاده شود.برای این مو سشوار و اتو به دلیل تمرکز حرارت روی مو بسیار مضر است.
چون حرارات نیز موجب بازتر شدن سطح کوتیکول مو میشود.درمانهای پروتیینه ی سالنی نیز برای این شکل آسیب پیشنهاد میشود و حتما مقاله مربوط به پراسیتی مو را مطالعه بفرمایید.

تاثیر ph در رنگ و دکلره واحیا

دانستن این موضوع بسیار ضروری است که برای هر گونه نفوذی به داخل کورتکس مو، ابتدا باید سطح کوتیکول قلیایی شود. مثلا اگربخواهیم رنگ مو دوام بیشتری داشته باشد، باید از رنگهای قلیایی استفاده کنیم تا فاصله ی سطح خارجی کوتیکول بیشتر شود و رنگ بتواند به داخل کورتکس نفوذ کند.
یا اگر بخواهیم رنگ مو پاک شود نیز به همین شکل باید پ هاش سطح خارجی مو بسیار قلیایی شود تا این امکان بوجود بیاید.(پس همین جا خاطر نشان میکنیم که پودر ها و رنگهای قلیایی که روشن کنندگی بالا دارند ، نمی توانند بدون آمونیاک یاماده قلیایی جایگزین آمونیاک باشند، در غیر این صورت، قدرت روشن کنندگی بالایی ندارند.)
در ضمن، برای انجام هر گونه کار احیا و تراپی و صافی نیز نیاز به قلیایی کردن سطح مو داریم تا بتوانیم کاری کنیم که موادبه شکل عمیق تری جذب مو شود.

آموزش شناخت ph در اسید تراپی

بسیار مهم است که بعد از هر عملیات قلیایی مو مثل رنگ و دکلره و احیا، ph مو را با موادی مثل ماسک ها یا فاز دوم پلکس، پایین بیاوریم. به این کار اسید تراپی میگویند.در غیر اینصورت، اولا بازگشت پ هاش مو به حالت طبیعی بیشتر طول میکشد و در طول این دوران مو بسیار در معرض آسیب قرار میگیرد. دوما موی با پ هاش قلیایی خشکتر و شکننده تر است و راحت تر دهیدراته و بی آب میشود.

تاثیر آسیب حرارت زیاد و عوامل شیمیایی بر ph مو

هر آسیب فیزیکی که باعث شود مو به صورت های پراسیتی یا تخلخل بالا در آید، موجب می شود پ هاش مو بالا رود و موتبدیل به موی پراسیتی (تخلخل) بالا شود.

وقتی مو در این حالت است، حتی شانه کردن نیز برای مو کاری تهاجمی و آسیب رسان محسوب میشود.برای رفع این مشکل باید به مراقبتهای تخلخل بالای مو(های پراسیتی) در مقاله مربوطه در همین سایت مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا